środa, 26 lutego 2014

Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą
Wystawa prac studentów Wyższej Szkoły Artystycznej, 28 marca – 4 maja 2014Wyższa Szkoła Artystyczna we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Fundacją Teresy Sahakian organizuje wystawę prac studentów WSA w pałacu Pod Blachą w Warszawie, w którym zgromadzona jest największa w Europie kolekcja kobierców wschodnich. Wernisaż wystawy pt. „Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą” odbędzie się 28 marca 2014 roku o godzinie 14:00. Celem tego artystycznego wydarzenia jest przedstawienie kolekcji kobierców w zupełnie nowej i atrakcyjnej dla szerokiej publiczności formie. Poprzez zaproszenie do udziału w projekcie młodych artystów, z nowatorskimi wizjami i pomysłami, organizatorzy wystawy pragną przybliżyć kulturę Bliskiego Wschodu.

Eksponowana we wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich została stworzona przez Teresę Sahakian (1915-2007) i stanowi prezentację części jej zbiorów, liczących obecnie ponad sześćset kobierców oraz innych dzieł sztuki orientalnej.

Kolekcja Teresy Sahakian zainspirowała młodych twórców z Wyższej Szkoły Artystycznej do podjęcia wyzwania ożywienia przestrzeni muzealnej i popularyzacji sztuki kobierniczej w Polsce. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac studentów inspirowanych wybranymi kobiercami z kolekcji. Młodzi artyści przygotowali program artystyczny, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego widza. Poprzez nadanie historycznym kobiercom nowego wyrazu odnaleźli indywidualny i niepowtarzalny charakter swojej twórczości. W ich interpretacji kobierzec staje się ożywioną, trójwymiarową materią plastyczną, w której nadrzędną rolę odgrywa człowiek. Artyści odtworzyli oryginalne wzory kobierców, ich kolorystykę i formę przenosząc je na ciało ludzkie w postaci bodypaintingu, projektując i szyjąc kostiumy, a także budując fragmenty scenografii. Powstały w ten sposób jednorodne i spójne obrazy plastyczne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych. 

Dodatkową siłę wyrazu i ekspresji odnajdziemy podczas występu performance, który na żywo odbędzie się w dniu wernisażu. Młodzi twórcy nie ograniczają się tylko do martwej materii. Interesuje ich ciało ludzkie, ruch, taniec, współistnienie i jednoczesne przenikanie się wielu płaszczyzn artystycznych. Światło, kolor, muzyka będą potęgować niepowtarzalny klimat artystycznego widowiska zwiększając jego atrakcyjność wizualną oraz plastyczną.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
  • 28.03. 2014, godzina 14:00 - otwarcie wystawy z udziałem Dyrekcji Zamku Królewskiego i przedstawicieli Fundacji Teresy Sahakian
  • 28.03.2014, godzina 18:00 - wernisaż
  • 04.05.2014, godzina 16:00 - zamknięcie wystawy
Wstęp wolny.

Więcej informacji:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz